Вещно право

Адвокат по недвижими имоти в Пловдив / Адвокат по вещно право в Пловдив

Адвокат по недвижими имоти в Пловдив / Имоти и имотни дела

Сделки с недвижими имоти и движими вещи / имотни и вещни дела / строителство / Делба на недвижими имоти и движими вещи/ Адвокат по недвижими имоти в Пловдив

Недвижимите имоти и движимите вещи са правно регламентирани основно в Закона за собствеността (ЗС), Закона за устройство на територията (ЗУТ), Закона за кадастъра и имотния регистър (ЗКИР), ЗОС и ЗДС. Тези нормативни актове се изучават от обособения специално за тях клон на частното право, който се нарича вещно право. Той често се нарича разговорно с други имена като „имотно право“ или „строително право“, а адвокатите които са специализирали в тази сфера биват наричани „имотен адвокат“, „строителен адокат“ или „адвокат по имоти“, но тези наименувания на българското вещно право и на адвокатите, които го практикуват не са точни и не се използват в правната теория, нито в съдебната практика. Както се разбира от самото наименование на този клон на гражданското право то регламентира отношенията между всички граждани, юридически лица, общините и държавата, които имат за обект движими вещи или недвижими имоти.

ХАРАКТЕРИСТИКА НА ВЕЩНИТЕ ПРАВА

Вещните права, които са уредени в българския Закон за собствеността  (ЗС) са притезателни права. Това означава, че те са права, по силата на които притежателят им може да изисква от едно конкретно лице или всички хора да извършат нещо или да не извършват нищо спрямо притежаваното от него право върху недвижим имот или движима вещ. Като пример може да се посочи правото на собственикът да иска от всички третите лица да се въздържат от всякакви действия, които му пречат да упражнява пълноценно правото си на собственост.

Следващата характеристика на вещните права, е че те са абсолютни  права. Приема се, че са противопоставими на абсолютно всички правни субекти (физически лица, юридически лица, общините и държавата).
Третата характеристика на вещните права е това, че те са имуществени. Това е така защото винаги имат за предмет вещи, т.е. материални предмети, със самостоятелно и реално съществуване. Разпоредбата на чл. 110 от ЗС разграничава вещите на недвижими (имоти) и движими.

ВИДОВЕ ВЕЩНИ ПРАВА

В нашата правна система вещните права са ограничен брой. Те са точно установени от закона. Той не позволява на лицата сами да учредяват вещни права с каквото искат съдържание. Правните субекти могат да си учредяват или прехвърлят само такива вещни права, чието съдържание е определено в законите (в този смисъл е чл. 55 от Закона за собствеността).

Вещните права се разделят на пълни и ограничени.
Пълно вещно право е правото на собственост. То включва в себе си правото на собственика да държи, да се ползва и да се разпорежда със своите вещи или недвижими имоти, които са предмет на това право.
Ограничени вещни права са така наречените права върху чужда вещ. Те са правото на строеж (съответно право на пристрояване или надстрояване). То включва в себе си правото да се строят и да се държат сгради в чужди имоти, както и да се придобива правото на собственост върху такива сгради отделно от имота.

Друг пример за ограничено вещно право е правото на ползване. То дава на лица, които не са собственици на конкретни имоти или вещи, право да се ползват от тях със знанието и съгласието на собствениците им.
Трети пример за ограничено право е правото са сервитутите или т. нар. право на преминаване през чужди имоти и т.н.

Друго разграничение на вещните права е на публични и частни. Основа на това разграничение е чл. 17 от Конституцията на Република България, който разделя собствеността на частна и публична. Характерно за публичните вещни права е това, че техни носители могат да бъдат само субекти, притежаващи властнически правомощия. Такива субекти са държавата и общините.

СПОСОБИ ЗА ПРИДОБИВАНЕ НА ПРАВО НА СОБСТВЕНОСТ И ДРУГИ ВЕЩНИ ПРАВА ВЪРХУ НЕДВИЖИМИ ИМОТИ И ДВИЖИМИ ВЕЩИ. 

Съгласно член 77 от Закона за собствеността правото на собственост се придобива чрез правна сделка, по давност, или други начини определени в законa.
Съгласно чл. 55 от Закона за собствеността ограничените вечни права се придобиват или учредяват с правна сделка, по давност или по други начини, определени в законa.
Такива други начини са: приращението, преработването, присъединяването, наследяването по закон или по завещание, делбата, по силата на съдебно решение, чрез публична продан по ГПК или ДОПК, чрез регулация. Може да има придобиване на имоти от държавата или от общината чрез отчуждаването им от собственика, чрез обезщетяване за отчуждени в полза на държавата или на общината имоти, чрез изграждане на ЖСК, по реституция, със Заповед на административен орган и т.н.

АДВОКАТСКИ УСЛУГИ В СФЕРАТА НА ВЕЩНОТО ПРАВО. СЪДЕЙСТВИЕ ОТ АДВОКАТ ПО НЕДВИЖИМИ ИМОТИ В ПЛОВДИВ 

В кантората се предлагат следните адвокатски услуги в сферата на вещното право:

– представителство и защита пред съд и пред трети лица при имотни и вещни казуси. Например спор относно право на собственост, право на владение, право на ползване, право на строеж и други вещни права.
– изготвяне на договори и нотариални актове, както и представителство ов нотариалното производство, до окончателното приключване на сделките.
– представителство от пред Агенцията по геодезия картография и кадастър, Агенция по вписванията, Областните дирекции „Земеделие“, Общинските служби „Земеделие“, и други държавни и общински органи. Съдействие във връзка със спазване на законодателството на държавата, уреждащо частната, общинската и държавната собственост.

– уреждане на имуществени отношения между съпрузи след прекратяване на брака.
– уреждане на имуществени отношения между сънаследници и съсобственици.
– консултация с адвокат при закупуване на недижим имот, в това число проследяване историята на имота. Проверка за наличие на вещни тежести върху него – ипотеки, възбрани, вписани искови молби на трети лица, претендиращи права върху него. Наличие на учредено право на ползване и др.
– съдействие при спор за имотни и регулационни граници.
– разваляне, унищожаване и прогласяване нищожността и недействителността на незаконосъобразни нотариални актове.

ДЕЛА ЗА НЕДВИЖИМИ ИМОТИ СРЕЩУ ДЪРЖАВНИ И ОБЩИНСКИ ОРГАНИ. СЪДЕЙСТВИЕ ОТ АДВОКАТ ПО НЕДВИЖИМИ ИМОТИ В ПЛОВДИВ 

– обжалване на Заповеди за връщане на държавни или общински недижими имоти. Такива се издават по реда на Закона за общинската собственост или Закона за държавната собственост.
– обжалване на Заповеди за отчуждаване на недвижими имоти. Такива се издават по реда на Закона за устройство на територията, Закона за общинската собственост или Закона за държавната собственост.
– обжалване на Заповеди за събаряне на незаконни постройки; съдействие за узаконяване на незаконни сгради и за получаване на Удостоверение за търпимост на сгради, построени без строителни книжа.

адв.Иван Иванов – адвокат по недвижими имоти в Пловдив.